Vi monterer i en radius på 50km rundt om Vejle, i byer så som:
Fredericia, Middelfart, Kolding, Billund, Juelsminde, Horsens og alt derimellem
Giv os et kald eller besøg vores flotte butik i Vejle
Contura 856WG brændeovn med sideglas
Tekniske specifikationer
| Energieffektivitetsklasse | A+ |
| Nominel effekt (kW) | 5 |
| Drift effekt (kW) | 3-7 |
| Opvarmer (m2) | 120 |
| Virkningsgrad (%) | 81 |
| Højde (mm) | 694 |
| Bredde (mm) | 465 |
| Dybde (mm) | 365 |
| Vægt (kg) | 67 |
| Kan ses i butikken? | Nej |
kr. 21.740,00
- Vores væghængte model er både praktisk og løfter ilden, så den ses bedre.
- Energiklasse: A+
- Nominel effekt: 5 kW
Mål op hjemmefra med vores guide
Skal vi hjælpe med at finde den rette brændeovn?
Vil du have den bedste rådgivning og finde den helt rette brændeovn? Klik på linket herunder og få lidt gode råd inden køb af brændeovn.
Nederst på siden, finder du forskellige skemaer. Der er skemaer til både opmåling og guides. Vælg det der passer bedst til det du har. Tag nogle billeder og udfyld de mål der er beskrevet, inden du besøger os i butikken eller send det med i en mail til os. Så har vi en masse gode og relevante oplysninger, så vi kan se hvilken brændeovn der kan passe ind hos dig.
Contura 856WG Style
Vores væghængte model er både praktisk og løfter ilden, så den ses bedre. De generøse sideglas giver et godt flammeindkig fra alle retninger. Contura 856WG findes i flere varianter, så du kan finde den, der passer bedst til din væg.
ASF – Automatic Start Function:
ASF er en genial funktion, der automatisk regulerer optændingsluften via risten. Det betyder, at lågen kan lukkes, samtidig med at optændingsilden tændes, og brændeovnen bliver dermed helt uafhængig af rumluften. Det er altså ikke nødvendigt til at lade brændeovnen stå med åben låge under optænding.
RBF – Refuelling Boost Function:
Med boost-funktionen kan du ”redde” en glød, der næsten er gået helt ud i Contura 856WG. Du åbner bare venstre håndtag, ny ilt kommer ind nedefra, hvilket sætter fart på gløden, således at du kan få ild i nyt brænde. Efter kort tid kan du igen nyde lækker ild og varme.
Afstand til brændbart materiale
- Bag ovnen: 10 cm
- Til siden: 50 cm

